این شهر قدیمی شاهنشاهی که بر روی رودخانه‌ی ماین قرار دارد -و از این رو نام کامل آن، فرانکفورت بر روی ماین است- به موجب موقعیت مرکزی‌اش، مهم‌ترین مرکز تجاری و اقتصادی سرزمین قاره‌ی اروپاست. کرانه‌های این شهر که تحت سلطه‌ی انبوهی از ساختمان‌های بلند در مناطق ساحلی است، حال و هوای منحصر به فرد آمریکای شمالی را القا می‌کند که باعث شده به فرانکفورت، نام‌های مستعار «منهتن»  و «شیکاگو بر روی ماین»  را بدهند.

با در نظر گرفتن آن به‌عنوان یک شهر جهانی، فرانکفورت دیر زمانی است که یک مرکز مهم برای فرهنگ و فعالیت‌های گردشگری بوده است. همچنین مجتمع نمایشگاهی تجاری عظیمش، Messe Frankfurt، میزبان رویدادهای مهمی مانند نمایشگاه کتاب فرانکفورت (مهم‌ترین رویداد انتشاراتی جهان) می‌باشد. علاوه بر آن در فرانکفورت تعداد زیادی موزه‌ی هنرهای زیبا، گالری و باغ  وجود دارد.

 ۱.مرکز شهر قدیمی فرانکفورت | Frankfurt’s Old Town Center

در قلب شهر قدیمی فرانکفورت، رومربرگ (Römerberg) به شکل مربعی نامتوازن با فواره‌ی عدالت (Gerechtigkeitsbrunnen) در مرکز آن قرار گرفته است. این منطقه نه تنها دیدنی‌ترین میدان عمومی فرانکفورت، بلکه شلوغ‌ترین پیاده‌روی شهر نیز هست. از «کولتورشیرن»هایش (Kulturschirn) گرفته که یک نوع «فروشگاه جلو باز هستند» (که روزگاری در سراسر شهر قدیمی مرسوم بودند) تا «رومر» که مجموعه‌ای از ۱۱ ساختمان قدیمی دوست داشتنی متعلق به قرن‌های ۱۵ تا ۱۸ است؛ همه و همه بار‌ها ارزش دیدن دارند.

۲. خانه و موزه‌ی گوته | Goethe House and Museum

وجه تمایز فرانکفورت از دیگر شهر‌های آلمان این است که این شهر زادگاه بزرگ‌ترین نویسنده آلمان، «یوهان ولفگانگ فون گوته» بود. منزل خانوادگی‌اش، یعنی خانه‌ی گوته، جایی است که گوته در ۲۸ اوت ۱۷۴۹ در آن به دنیا آمد و تا ۱۷۶۵ در آنجا زندگی کرد و به وضوح قابل رؤیت است که چه خانواده‌ی متمول و خوشبختی (با کارکنانشان) در آن زندگی کرده‌اند. اتاق‌های بسیاری برای بازدید وجود دارند: از دکور مجلل اتاق ناهارخوری در طبقه اصلی گرفته تا اتاق نویسندگی گوته در طبقه آخر، جایی که او در کودکی با عروسکش تئاتر بازی می‌کرد و بسیاری از کارهای اولیه‌ی خود را در آن به نگارش در آورد. درب کناری خانه، موزه‌ی گوته است، یک گالری ۱۴ اتاقی که نمایشگاهی است از آثار هنری دوران این نویسنده که شامل شاهکارهایی از دوران کهن باروک و رمانس است. جاذبه‌های دیگر فرانکفورت که شهرت این نویسنده را یاد آور می‌شوند عبارت‌اند از: برج گوته که یک ساختمان چوبی ۴۳ متری است و دید فوق العاده ای از شهر ارائه می‌کند و تراس گوته (Goethestrasse) که یک منطقه خرید گران با تعداد زیادی بوتیک، گالری هنری و کافه است.

۳. موزه تاریخ طبیعی زنکنبرگ | Senckenberg

موزه‌ی تاریخ طبیعی زنکنبرگ یکی از مدرن‌ترین موزه‌های تاریخ طبیعی در اروپا و دومین موزه‌ی بزرگ در نوع خود در آلمان است. علاوه بر دارا بودن نمایشگاه‌های متعددی مربوط به تنوع زیستی سیاره‌ی ما و تکامل موجودات زنده، این موزه محل برگزاری بزرگ‌ترین نمایشگاه دایناسورهای عظیم‌الجثه در اروپاست که آن را تبدیل به مکانی محبوب برای بازدید خانواده‌ها کرده است (تعدادی ماکت دایناسور با اندازه‌های واقعی جلوی در موزه به مهمانان خوشامدگویی می‌کنند). این مکان همچنین جایگاه بزرگ‌ترین مجموعه‌ی پرندگان پارچه‌ای در جهان همراه با نمایشگاهی گسترده که سیر تکاملی بشریت را ترسیم می‌کند.

۴. شهر هنر (موزه هنر مدرن فرانکفورت) | Art City

موزه هنر مدرن فرانکفورت یکی از مهم‌ترین گالری‌های هنر معاصر اروپا محسوب می‌شود. این موزه در سال ۱۹۹۱ در یک ساختمان پست مدرن بسیار زیبا در قلب شهر افتتاح شد؛ کلکسیون گسترده‌ی این موزه حدود ۵۰۰۰ نمونه‌ی عالی از بیش از ۴۵۰ هنرمند برجسته از دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی تا به امروز را پوشش می‌دهد؛ از جمله اندی وارهول، روی لیختن اشتاین و فرانسیس بیکن. در این موزه همچنین (MMK Zollamt) برگزار می‌شود که یک فضای نمایشگاهی ماهواره‌ای از آثار هنرمندان ناشناخته جوان است. دیگر جاذبه‌های هنری جالب فرانکفورت می‌توان از «موزه هنر اشتدل» (Städel) با کلکسیون بی‌نظیرش از نقاشی‌های قرن ۱۴، «موزه‌ی هنرهای کاربردی فرانکفورت» با بیش از ۳۰،۰۰۰ تکه از اقلام هنر کاربردی اروپایی و آسیایی از جمله مبلمان، پرده، شیشه، سرامیک و کتاب؛ و «تالار هنر شیرن فرانکفورت» (Schirn Kunsthalle) که نمایشگاه‌هایی از هنر مدرن و معاصر دارد، نام برد.

۵. خانه‌ی کهن اپرا | The Old Opera House

در قلب میدان اپرای فرانکفورت (Opernplatz)، خانه‌ی قدیمی اپرا (Alte Oper) در سال ۱۸۸۰ به سبک رنسانس ایتالیایی ساخته شد. این مکان طی جنگ جهانی دوم نابود و در سال ۱۹۸۱ بازسازی و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سالن‌های کنسرت شهر بازگشایی شد. خانه‌ی اپرای جدید و تئاتر درام «شاو اشپیل» (Schauspiel) فرانکفورت، هر دو در یک ساختمان هنری با عنوان (Opern-und Schauspielhaus)  در حدود نیم مایل دورتر، در میدان ویلی برانت (Willy-Brandt-Platz) در نزدیکی رودخانه قرار دارند.

۶. کلیسای جامع سنت بارتولومیو | St. Bartholomew’s Cathedral

کلیسای جامع کاتولیک سنت بارتولومیوی روم (کلیسای فرانکفورتر) از ماسه سنگ قرمز به سبک گوتیک بین قرن‌های ۱۳ تا ۱۵ ساخته شده بود و با ارتفاع ۹۵ متری‌اش، هنوز هم در این شهر پر از آسمان‌خراش پابرجا مانده است. یکی از انگشت شمار کلیساهای آلمان که به‌عنوان کلیسای جامع شاهنشاهی از آن استفاده می‌شد و مکانی بود که تاج‌گذاری امپراتور در سال‌های  ۱۵۶۲-۱۷۹۲ در آن انجام می‌گرفت. زیر برج، مجسمه‌ی با شکوه مسیح مصلوب قرار دارد که توسط هانس بکوفن در ۱۵۰۹ ساخته شد. همچنین در «مارین کاپله» (Marienkapelle) مجسمه‌ای از مریم خفته در محراب وجود دارد که متعلق به سال ۱۴۳۴ است. سنگ قبر شاه گونتر شوارتزبورگی (Günter von Schwarzburg) که در سال ۱۳۴۹ میلادی در فرانکفورت درگذشت و همچنین محراب‌های متعددی با دیواره‌های حکاکی شده که قدمتشان به قرن‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی می‌رسد، از دیگر جاذبه‌های این کلیسای شگفت‌انگیز است. مهم‌ترین یادگار کلیسای جامع عرقچین «سنت بارتولومیو» است که گروه کر رومی قدیمی بارتولومیو هنوز هم از آن استفاده می‌کنند.

۷. باغ وحش فرانکفورت | Zoo Frankfurt

باغ وحش فرانکفورت خانه‌ی بیش از ۴۵۰۰ حیوان به نمایندگی از حداقل ۴۵۰ گونه مختلف است که در نزدیکی دروازه‌ی شهر قدیمی «فریدبرگر» (Friedberger) قرار دارد و مساحت ۳۲ جریب را پوشش می‌دهد. این باغ وحش که در سال ۱۸۵۸ تأسیس شده، از نظر قدمت دومین باغ وحش آلمان است و به خاطر داشتن خانه‌های فوق العاده و متعدد حیوانات، از جمله خانه‌ی منحصر به فرد (Grzimk) با نمایشی از جانوران گوناگون ماداگاسکار، مورد توجه قرار دارد. جنگل بورگوری (Borgori) هم یکی از جاهایی است که باید ببینید؛ این جنگل یک لانه‌ی میمون فوق العاده در یک محیط جنگلی واقعی دارد. از دیگر ویژگی‌هایش می‌توان به لانه‌ی حیوانات شب‌زی و تالار پرندگان اشاره کرد. همچنین برنامه‌های متنوع و سرگرم کننده‌ای از جمله جشنواره‌های خانوادگی، نمایشگاه‌ها و تورهای موضوعی در این محل برگزار می‌شوند.

۸. کلیسای سنت پاول | St. Paul’s Church

کلیسای سنت پاول (Paulskirche) در جنوب پاسگاه مرکزی پلیس فرانکفورت قرار دارد. این کلیسا بین سال‌های ۱۷۹۰-۱۸۳۳ ساخته و در سال ۱۹۴۸ بازسازی شده است. نمای نئوکلاسیک ساده‌ی آن در یک نقشه‌ی مرکزی، به محلی مشهور است که اولین بار نشست مجمع ملی آلمان در سال ۱۸۴۹ در آن برگزار شد. کلیسای سنت پاول که دیگر به‌عنوان کلیسا استفاده نمی‌شود، امروزه به یکی از مهم‌ترین سالن‌های فرانکفورت تبدیل شده و به طور منظم میزبان رویدادهایی مثل جایزه صلح سالانه صنعت کتاب آلمان در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت است. این مکان همچنین برای میزبانی سخنرانی رئیس‌جمهور «جان اف کندی» در سال ۱۹۶۳ مشهور است.

۹. باغ پالم | The Palm Garden

باغ زیبای ۵۴ هکتاری پالم، بزرگ‌ترین باغ گیاه شناسی آلمان، در جاده‌ی بوکنهایمر (Bockenheimer) قرار دارد. در افتتاحیه‌ی این باغ در سال ۱۸۷۱، مردم بسیاری و همچنین برخی از هنرمندان برتر جهان حضور پیدا کردند. نکات برجسته‌ی بازدید از این باغ شامل: نمایشگاه گیاه‌شناسی در فضای باز -که با توجه به موقعیت جغرافیایی خود طراحی شده‌اند- و تعدادی از گلخانه‌هایی که حاوی گونه‌های گیاهی نیمه گرمسیری و گرمسیری هستند، می‌باشد. این باغ امکانات تفریحی مختلفی مانند قایقرانی، زمین بازی کودکان و مکان‌هایی برای پیک نیک نیز دارد. از باغ پالم تا برج مخابراتی اروپا (Europaturm) که به خاطر سکوی دید باز و رستورانش ارزش بازدید را دارد، فقط به اندازه‌ی یک پیاده‌روی کوتاه فاصله است.

۱۰. منطقه‌ی هاوت واخه | Hauptwache

هات واخه در وسط شهر و بدون شک یکی از پر رفت و آمدترین پیاده‌روهای فرانکفورت است و برای دارا بودن ترکیبی فوق العاده از ساختمان‌های تاریخی زیبا و ساختمان‌های مدرن، معروف است. قابل‌توجه ترین ساختمان در اینجا مقر پلیس قدیمیِ باروک آن است که میدان هم از روی آن نام گذاری شده است. این مقر که در ۱۷۳۰ ساخته شده، در گذشته مقر نظامی شهر، زندان و بعدتر، یک ایستگاه پلیس بود و در حال حاضر به‌عنوان یک کافه شناخته می‌شود. خود میدان یکی از مناطق اصلی خرید فرانکفورت است که با یک مرکز خرید بزرگ زیرزمینی کامل‌تر هم می‌شود. این منطقه همچنین نقطه‌ای است که از آن مرکز خرید اصلی و خیابان‌های تجاری منشعب می‌شوند.

۱۱. منطقه‌ی موزه | The Museum District

منطقه‌ی موزه‌ی فرانکفورت (Museumsufer)، در ساحل غربی رود ماین، مجموعه‌ی طراز اولی از ۱۲ موزه جداگانه است که بسیاری از آن‌ها جایگاه بین‌المللی دارند. برجسته‌ترین موزه‌های این منطقه عبارتند از «موزه‌ی فرهنگ جهانی» که در سال ۱۹۰۴ تأسیس شد و به‌عنوان یکی از برترین موزه‌های قوم شناسی در اروپا شناخته می‌شود؛ «موزه‌ی مجسمه‌سازی باستان» که در لیبیگ هاوس (Liebieghaus) قرن ۱۹امی بوده و کلکسیون بزرگی از مجسمه‌های آسیایی، مصری، یونانی، رومی و همچنین آثاری از قرون وسطی، رنسانس و دوره باروک را در خود جای داده است؛ «موزه‌ی معماری آلمانی» با تمرکز بر طراحی معماری و افتخار به دارا بودن بیش از ۲۰۰.۰۰۰ طرح، نقشه و مدل؛ «موزه‌ی فیلم» با نمایشگاه‌هایی که مربوط به برادران لومیر و تاریخ سینماست و «موزه هنرهای کاربردی» با نمایشگاه‌هایی شامل بیش از ۳۰۰۰۰ شیء که نماینده‌ی هنر تزئینی اروپایی و آسیایی هستند.

۱۲. برج اشنهایمر | The Eschenheimer Tower

برج اشنهایمر که در اوایل دهه‌ی ۱۴۰۰ میلادی ساخته شد، بهترین یادگار از دیوارهای شهر قدیمی فرانکفورت است. این برج با ۴۷ متر ارتفاع، هنوز هم ابعاد چشمگیری دارد و بر منطقه‌ی دروازه اشنهایمر مسلط است. امروزه، در این برج یک کافه و چند اتاق نشست وجود دارد که جوامع تاریخی محلی از آن‌ها استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که بورس اوراق بهادار در نزدیکی این برج قرار دارد که در سال ۱۸۷۹ ساخته شده و بزرگ‌ترین سازمان در کشور است.